Egy induló vállalkozás számára az egyik legfontosabb dolog, hogy kialakításra kerüljön az arculata. Miért is? Az arculattervezés során kialakított színek, stílusok, betűtípusok fognak visszaköszönni az olyan elemeken, mint például logó, weboldal, névjegykártya, levél sablonok stb.
Az arculat segít abban, hogy a vállalkozás vizuálisan megjelenjen, ezáltal hatást gyakoroljon a vásárlóra. Mindemellett segíti a beazonosítást, egyedi és egységes megjelenést biztosít. Az arculat képviseli az adott márka mögöttes tartalmát, értékrendjét, filozófiáját is.
És hogy ez miért fontos? Vegyük például a nagyvállalatok logóit. Biztosan megtudod mondani, hogy melyik márkára gondolok, ha két bikáról beszélek. És fel is tudod idézni magadban a logót, a színeket, a termékeket, igaz?
Az arculattervezés éppen ezért egy izgalmas és nagy körültekintést igénylő feladat. Az alábbiakban bemutatom egy korábbi pályamunkámat, amit egy dekorműhely számára készítettem, így sokkal nagyobb betekintést nyújtva az arculattervezés izgalmas világába.
Hogyan kezdődik az arculattervezés?
A tervezés megkezdése előtt meg kell, hogy ismerjem az adott vállalkozást és az általa kínált termékeket/szolgáltatásokat, és azt, hogy milyen előzetes elképzelései vannak a megjelenésre vonatkozóan. Éppen ezért Nálam szinte minden munka egy úgynevezett „brief” kitöltésével kezdődik.
A „brief” az a dokumentum, amelyben a megbízó bemutatja a vállalkozó számára az adott munka, projekt legfontosabb jellemzőit és a fontos információkat, tudnivalókat – például milyen színeket szeretne látni, milyen feliratok szerepeljenek a logóban, mik a kizáró tényezők stb.
Ennél a pályamunkánál is így volt, tehát az alap követelmények az alábbiak voltak:
- A Norka Dekor szezonális dekorációkat, ünnepi kompozíciókat, rendezvénydekorokat, virágcsokrokat készít.
- Élő virágokon kívül, a természetben fellelhető, évszak szerinti növényeket is használ munkáihoz.
- A logónak kör formájúnak kell lennie, amely növényekből és növényornamentikából, és egyéb elemekből álló kerettel rendelkezzen.
- Színekben fő színként a szürkés árnyalatokat szeretné látni – pasztell, nude árnyalatok dominálásával.
- A felirat, ami a logóban szerepeljen – Norka Dekor.
- Letisztult, modern, naturális stílusban készüljön el a logó.
Miután már tudtam, hogy a megrendelő milyen elképzeléseket, terveket szeretne látni elkezdődhetett a tervezés fázisa.
Első lépések – a tervek:
Én a tervezés első lépéseként jobban szeretek először saját kézzel lerajzolni néhány ötletet, tervezni pár vázlatot, így, ami gyorsan kipattan a fejemből már papírra is kerül. A papírra vetett rajzot utána szerkesztőprogramban keltettem „életre” és egészítettem ki további elemekkel.

Mivel szerettem volna megjeleníteni a vállalkozás termékeit, a virágokat, a kompozíciókat, így a kör alakú keretet részben virágokkal egészítettem ki. Olyan virág elemeket kerestem és rendeztem félkörbe, amelyek segítenek megjeleníteni, hogy mivel is foglalkozik a vállalkozás.
Nem akartam, hogy túl aprólékos, sok kis részből álljon, mert az ronthat a logó megjelenésén. A tervezéskor nem szerettem volna csak egy kört elhelyezni a felirat köré, így tehát több, egymástól elcsúsztatott félkört/ívet alakítottam ki a logó részeként, ezzel is egy kicsit különlegesebbé téve.
A logóban szereplő feliratnál szerettem volna, hogyha a „Norka” rész kézírás jelleggel jelenne meg, ami kifinomulttá, elegánssá, művészivé teszi azt és természetességet sugall. Míg a „Dekor” részt egy másik, modernebb típusú fonttal képzeltem el, így ötvözve a két stílust, ami tükrözi a vállalkozás munkásságát.
A logók tervezése során mindig legalább 2-3 tervet készítek (olykor előfordul, hogy ennél többet is), így a megrendelőnek is nagyobb a választási lehetősége, és nekem sem kell leszűkítenem a terveimet.
Így „született” meg fekete-fehér színekben az alábbi két logó terv a papírra vetett elképzelésből, illetve annak továbbfejlesztéséből. Ugye mennyivel jobban néz ki, mint a kézzel készített vázlatom?

Következő lépés – az arculati színek:
Időközben már azon is gondolkoztam, hogy milyen a megrendelő által kért színeket jelenítsek majd meg az arculatban, illetve a logóban. Így elkezdtem az arculati színeket is „felkutatni”. Végül a választásom az alábbi pasztell színekre esett. Persze sok színkombinációt elkészítettem mire megtaláltam a végleges verziókat.

Utolsó lépések – a logó összeáll:
Miután már minden elem a rendelkezésemre állt (színek, fontok, elrendezések), nem maradt más hátra, minthogy élettel telivé varázsoljam a fekete-fehér logókat. Elkezdtem az arculati színeket úgy kombinálni, hogy a kért szürke árnyalatok legyenek az előtérben, azonban mégse legyen túl sötét. Így alakultak ki a színes logók.

Az arculattervezés vége:
A színes logók elkészítését követően az arculattervezés utolsó lépéseként elkészítettem az arculati stílus útmutatót. Ezen feltüntettem mind a két logó fekete, fehér és színes kombinációt, az arculati színeket, az arculati betűtípusokat, látványtervet a logó lehetséges megjelenítésére, közösségi média ikonokat az arculatnak megfelelően.
Az arculati stílus útmutató elkészítése nemcsak a szemléltetés miatt volt fontos, hogy bemutathassam a megrendelőnek az elképzeléseket (és ezek egy dokumentumban szerepeljenek), hanem a későbbi tervezések miatt is. Ezen szerepel minden információ, ami a további tervezéshez szükséges, így más szakember is könnyedén meg tudja jeleníteni az általam elképzelteket pl. egy termék csomagolásához.

Így született meg egy kezdeti, kézzel rajzolt vázlatból az arculat és a logó a Norka Dekor számára, amit egy pályázatra készítettem. A tervezés minden pillanatát élveztem és jó volt látni, hogy a rajzolt ötletem, hogyan valósul meg. Te mit gondolsz, Neked, hogy tetszik?
Ha pedig Te is pont arculattervezésben gondolkozol és részletesebben is érdekel a szolgáltatásom és annak menete, akkor látogass el ide, vagy írj egy üzenetet és segítek.